Septembrskega srečanja se je udeležilo 50 udeležencev. Drugi del je bil zaradi epidemije preložen in zaključen šele v juniju 2021. Zadnjega dela seminarja, ki je potekal dve zaporedni soboti (ker ni bilo mogoče drugače v času izvajanja mature) se je udeležilo 23 udeležencev. V spodnji tabeli so prikazani predavatelji s predstavljenimi temami in povprečnimi ocenami udeležencev.
Petek, 25. 9. 2020
9:15 - 11:00 P. Potočnik: Čudoviti kombinatorični objekti

V kombinatoriki poznamo nekaj presenetljivih objektov, ki s svojimi nenavadnimi lastnostmi vedno znova presenetijo tudi najizkušenejše raziskovalce tega področja. Tokrat bo rdeča nit predavanja Fanova ravnina - najmanjša končna projektivna ravnina, ki je tesno povezana z pravljičnima številoma 3 in 7. Ogledali si bomo prgišče zgodb, v kateri Fanova ravnina nastopi kot Superjunak v različnih preoblekah.

4.71
11:15 - 13:00 A. Bauer: Koliko je konstruktibilnih točk četrtega reda?

Konstruktibilne točke tvorimo tako, da začnemo z dvema točkama na ravnini. V naslednjem koraku z ravnilom narišemo vse premice, ki potekajo skozi vsaj dve od predhodno konstruiranih točk, s šestilom pa vse krožnice, ki imajo središče v eni od točk in vsebujejo še eno od točk. V drugem koraku tako dobimo 6 točk (prvotni dve in še štiri presečišča med dvema krožnicama in premico). V tretjem koraku dobimo 203 točke. Katero število dobimo v čertem koraku? Hitro vidimo, da je število zelo veliko in da ga ne moremo kar tako stresti iz rokava. Pomagamo si lahko z računalniki, a moramo pred tem spoznati še konstruktibilna števila in postopke za računanje z njimi.

4.79
14:15 - 16:00 P. Vladimirov: Vztrajnost kot vrednota izobraževanja

Hoja je ena izmed osnovnih oblik človekovega gibanja. Hoja na dolge razdalje je obenem sproščujoč proces v naravnem okolju, hkrati pa se z naraščajočim številom kilometrov pojavljajo situacije, kjer posameznik trči ob svoje psiho-fizične omejitve, spozna lastno delovanje v težkih okoliščinah, načine reagiranja in premagovanja težav.
Raziskovanje meja na področjih umskih, psihičnih in fizičnih sposobnosti je ključni faktor vzgoje in samovzgoje. Vztrajnost in samodisciplina sta temeljni vrednoti za premagovanje strahu in preprek do uspešnejšega življenja, pa naj gre za športne cilje, za délavne načrte ali za učenje matematike.
V Vzgojnem zavodu Kranj z mladimi z motnjami vedenja in čustvovanja že od leta 2013 izvajamo Pohod Alpe-Adria. Udeleženci pohoda v šestih dneh premagajo razdaljo okoli 180 kilometrov od Kranja do Pirana. Pri tem pri mladih opazimo številne pozitivne psiho-fizične učinke in velik upad destruktivnih vedenj.

4.50
Sobota, 26. 9. 2020
9:15 - 11:00 P. Pavešić: Triangulacija ploskev

Vsi vemo, da lahko plašč kocke zlepimo iz šestih kvadratov oz. iz dvanajstih trikotnikov. Pravimo, da smo plašč triangulirali. Vsi tudi vemo, da so topologi tisti čudaki, ki ne ločijo med plaščem kocke in plaščem krogle - zanje je oboje sfera - zato triangulacijo plašča kocke razumejo kot triangulacijo sfere (seveda, z ukrivljenimi trikotniki). Taka triangulacija ni prav učinkovita, sfero lahko trianguliramo tudi z le štirimi trikotniki, kot npr. pri plašču tetraedra. Z manj kot štirimi trikotniki pa očitno ne gre (je res očitno?). Nekoliko težje se je prepričati, da je za podobno triangulacijo torusa potrebnih vsaj sedem trikotnikov. Kaj pa pri ostalih ploskvah?

Na predavanju se bomo naučili kako lahko sistematično trianguliramo ploskve in kaj se da povedati o optimalnih triangulacijah. Če bo dovolj časa, si bomo ogledali tudi problem optimalnih triangulacij večrazsežnih mnogoterosti.

4.37
11:15 - 13:00 G. Šega: (Skoraj) vse o eksponentni porazdelitvi, in (vsaj) nekaj o njenih sorodnicah

Eksponentna porazdelitev je ena najpogosteje opazovanih verjetnostnih porazdelitev. Pogledali si bomo, kje jo lahko najdemo, kakšne ima lastnosti ter kaj te lastnosti pomenijo. Raziskali bomo, s katerimi porazdelitvami je še v posebej tesnem sorodstvu. Na koncu bomo omenili tudi njen pomen pri markovskih verigah v zveznem času. Predavanje bo izdatno podprto s primeri. Poleg tega bomo poskusili izvesti čim več praktičnih poskusov. (Zapiski s predavanj, Mathematica zvežčič.)

4.13
14:15 - 16:00 T. Bregant: Matematika uspeha: Corona je razkrila predosti in pomanjkljivosti

4.60
Srečanje 25. 09. 2020 in 26. 09. 2020 kot celota

4.67
Sobota, 29. 5. 2021

9:15 - 11:00 P. Pavešić: Emmy Noether in začetki algebraične topologije

Emmy Noether je bila ena osrednjih matematičnih osebnosti prve polovice dvajsetega stoletja. V svojem delu je sistematično dajala prednost pojmom pred računanjem in je tako bistveno prispevala k rojstvu 'moderne algebre'. Nekoliko manj znan je njen vpliv na razvoj topologije, ki je bila takrat še v povojih. Pa vendar je, kot je nekoč zapisal S. MacLane, topologija postala algebraična z (Leopoldom) Vietorisom in z (Emmy) Noether. (Gradivo.)

4.14
11:15 - 13:00 K. Kocbek: Geometrijsko zaporedje in linearne diferenčne enačbe

Verjetno se vsakdo spominja preprostih rekurzivnih enačb, vsaj iz časa študentskih dni. In verjetno tudi marsikdo ve, da je rešitev enačbe \(c_{n+1} = p\cdot c_n+ q\cdot c_{n-1}\), pri nekih začetnih pogojih, oblike \(a\cdot x_1^n+b\cdot x_2^n\) pri čemer sta \(x_1\) in \(x_2\) rešitvi pripadajoče karakteristične enačbe \(x^2- p\cdot x- q=0\), če \(D\ne 0\). Toda zakaj je to tako? Na faksu so to utemeljevali s pojmi iz linearne algebre. Vse prav, toda kako prepričati gimnazijca, da je res tako? Z vektorskimi prostori?! (Gradivo.)

4.43
14:15 - 16:00 A. Vavpetič: Gaussova praštevila in magični kvadrati kvadratov

Obravnavali bomo Gaussova praštevila ter kako si z njimi pomagamo pri obravnavi obstoja magičnega kvadrata reda 3, v katerem so vsa števila popolni kvadrati. (Gradivo.)

4.64
Srečanje 29. 05. 2021 kot celota

4.41
Sobota, 5. 6. 2021

9:15 - 11:00 P. Potočnik: Še o Fanovi ravnini

Ogledali si bomo nekaj zanimivih kombinatoričnih in praktičnih problemov, v katerih Fanova ravnina igra pomembno vlogo.

4.61
11:15 - 13:00 M. Kandić: Splošni člen Fibonaccijevega zaporedja in nekatere znane enakosti

Vsem dobro znano Fibonaccijevo zaporedje je podano z rekurzivno zvezo \(F_n=F_{n-1}+F_{n-2}\) za \(n\geq 2\) in začetnima členoma \(F_1=F_2=1\). Z zelo enostavno vendar suhoparno uporabo matematične indukcije se da hitro dokazati, da za \(n\in \mathbb N\) velja \(F_n=\frac{1}{\sqrt 5}\left(\frac{\sqrt 5+1}{2}\right)^n-\frac{1}{\sqrt 5}\left(\frac{1-\sqrt 5}{2}\right)^n\). Ogledali si bomo, kako s pomočjo ustrezne matrike in osnovne uporabe linearne algebre izračunamo splošni člen Fibonaccijevega zaporedja. Ta metoda je zelo uporabna za dokaz nekaterih zanimivejših dobro znanih enakosti kot sta naprimer Cassinijeva in d'Ocagneova enakost. (Gradivo.)

4.57
14:15 - 16:00 P. Šemrl: Josip Plemelj

Po hitrem sprehodu skozi Plemljevo življenje se bomo posvetili dvema matematičnima problemoma, ki sta zanimala Plemlja v času gimnazijskega šolanja.

4.68
Srečanje 5. 6. 2021 kot celota

4.70

Predavatelji:

Kristjan Kocbek I. Gimnazija v Celju, profesor matematike
Aleš Vavpetič Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani, OM FMF UL, profesor
Marko Kandić Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani, OM FMF UL, docent
Peter Šemrl Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; OM FMF UL, profesor
Primož Potočnik Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; OM FMF UL, profesor
Andrej Bauer Doktorat: matematika - računalništvo, Univerza Carnegie Mellon, ZDA, OM FMF UL, profesor
Petra Vladimirov Magisterij: sociologija; ultra-maratonka, psihologinja, sociologinja; Vzgojni zavod Kranj, vzgojiteljica otrok z motnjami vedenja in čustvovanja
Petar Pavešić Doktorat: matematika, Univerza v Milanu; OM FMF UL, profesor
Gregor Šega Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani, OM FMF UL, asistent
Tina Bregant Doktorat: medicina, Univerza v Ljubljani; zdravnica, pediatrinja, nevropediatrinja