Septembrskega srečanja se je udeležilo 81, januarskega pa 62 udeležencev. V spodnji tabeli so prikazani predavatelji s predstavljenimi temami in povprečnimi ocenami udeležencev.
petek, 22. 09. 2023

9:15 - 11:00 M. Slapar: Trije matematični problemi

Za zahtevne matematične koncepte je pogosto težko najti primerno motivacijo. Verjetno je za to najbolj učinkovita metoda, ki s pomočjo zanimivih problemov privede do živahne razprave. Predstavili bomo tri takšne matematične probleme iz različnih področij matematike: kardinalnost množic v povezavi z aksiomom izbire, logika v povezavi z indukcijo ter kombinatorika v povezavi z razcepom permutacij na produkt ciklov.

4.43
11:15 - 13:00 D. Kobal: Podobnosti, analogije in posploševanja

Razmišljali bomo o globokih miselnih vsebinah, ki jih zaobjemata pojma analogija in posploševanje. S povsem analognim razmišljanjem kot v primeru preprostih ničel polinoma pridemo do globokih matematičnih vsebin Cayley-Hamiltonovega izreka. Razmišljali bomo tudi o analogijah in podobnostih naravnega ter matematičnega jezika. (Gradivo.)

4.58
14:15 - 16:00 M. Rogelj: Učiteljevo poslanstvo je spreminjanje sveta

Ob temeljnih problemih in izzivih sodobnega poučevanja bomo razmišljali o učiteljskem delu, odgovornostih in pristojnostih. Izmenjali bomo izkušnje in ideje o tem, kaj je v naših močeh, česa ne moremo spremeniti (sami) in kako odgovorno postaviti mejo med prvim in drugim. (Gradivo.)

4.31
sobota, 23. 09. 2023

9:15 - 11:00 B. Jelenc: Geometrija in računski mehanizmi

Računski mehanizmi so mehanske naprave, ki so se uporabljale za reševanje matematičnih problemov pred pojavom sodobnih elektronskih računalnikov. Zelo enostaven primer računskega mehanizma je šestilo, ki zelo enostavno in hitro reši problem konstrukcije množice točk, ki so enako oddaljene od izbrane točke. Ogledali si bomo razvoj in uporabo raznovrstnih računskih mehanizmov in opisali ključno vlogo poznavanja geometrije pri razvoju tovrstnih mehanizmov. Razviden bo širok razpon problemov, ki jih lahko rešimo s pomočjo računskih mehanizmov, saj kljub temu, da gre za mehanske naprave, obstajajo celo mehanizmi, ki izračunajo nedoločeni integral poljubne funkcije. V nadaljevanju bomo predstavili mehanizem, ki omogoča enostavno krmiljenje kompleksnih vozil s priklopniki, kot so npr. traktorji in tovornjaki. Nazadnje bomo še ovrednotili pomen računskih mehanizmov v današnjem času. Razvidno bo, da je ideja mehanskega računanja še zelo živa, ker zaradi enostavnosti in hitrosti računanja predstavlja pomemben konceptualni okvir pri razvoju učinkovitejših nevronskih mrež in pametnih materialov. (Gradivo.)

4.68
11:15 - 13:00 T. Kosem: Kaj sem v gimnazijskih letih pogrešal pri pouku matematike?

Trenje matematičnih orehov je (bilo) moje veselje od malega. Imel sem srečo z učitelji, ki so znali razpihati iskro navdušenja. Kljub temu mi ni bilo vseeno za nekatere zdolgočasene sošolce. In priznam, da sem se ne tako poredko dolgočasil tudi sam … Na tem predavanju bi rad predstavil nekaj drobnih »zamer«, ki jih gojim do gimnazijskih ur matematike in učnega načrta, ter nekaj predlogov, kako pouk popestriti in srednješolsko matematiko povezati z življenjem izven učilnice. (Gradivo.)

4.31
14:15 - 16:00 N. Škrlec: "Zakaj je matematika kul" - okrogla miza

V zadnjih letih matematika in matematično mišljenje pridobivata sloves tudi v popularni kulturi. Skupaj z igralcem in TV voditeljem Nikom Škrlecem, nekdanjim rekorderjem v recitiranju decimalk števila pi, si bomo najprej ogledali nekaj najbolj znanih primerov iz popularne kulture (serije, filmi in spletne vsebine), potem pa nadaljevali razpravo o popularizaciji matematike in matematičnega mišljenja ter skupaj razbijali mite zahtevnosti in nedostopnosti. Nik ni matematik, vendar sam zase pravi: "V preteklih desetih letih sem znatno izboljšal svoje matematično znanje. Zaradi recitiranja decimalk števila pi, veliko ljudi zmotno domneva, da obvladam matematiko in posledično z mano delijo kakšne zanimivosti, naloge in uganke. Prav zaradi teh pa lahko rečem, da se moje znanje razvija!" (Gradivo.)

4.92
Srečanje 22. 9. 2023 in 23. 9. 2023 kot celota 4.77
petek, 26. 01. 2024

9:15 - 11:00 S. Strle: Kaj nam funkcija lahko pove o prostoru?

Realne funkcije so eden najosnovnejših matematičnih objektov. S funkcijami ene spremenljivke se srečamo že v osnovni šoli, do konca gimnazije pa jih ob primernih lastnostih znamo precej natančno analizirati. Pri tem je domena funkcije bolj stranskega pomena in ker v primeru funkcij ene spremenljivke ne more biti posebej zanimiva množica, to ni presenetljivo. A ker je domena vedno homeomorfna grafu funkcije, se v primeru splošnega prostora X in realne funkcije f na njem lahko vprašamo, kakšne informacije o X nosi f. Bolj natančno, ali lahko iz (analitičnih) lastnosti funkcije f kaj izvemo o lastnostih prostora X? Kako uspešni smo lahko pri tem, je seveda odvisno od tipa prostora X in od ustrezne izbire funkcije f.

4.40
11:15 - 13:00 R. Drnovšek: Collatzeva domneva

Če je število sodo, ga razpolovimo. Če je liho, ga pomnožimo s \(3\) in prištejemo \(1\). Postopek nadaljujemo. Zdi se, da prej ali slej v vsakem primeru dosežemo \(1\). To je še nedokazana domneva...

4.45
14:15 - 16:00 T. Zwitter: Potovanje po Osončju

Gibanje dveh teles pod vplivom medsebojne gravitacijske sile je klasični problem, okrog katerega se je stoletja razvijalo reševanje diferencialnih enačb. V predavanju bomo tematiko razširili na posebne primere problema več teles in upoštevanje dodatnih sil, od različnih vrst pogona do vplivov svetlobnega tlaka. Rezultat so rešitve, ki omogočajo cenejše in natančnejše potovanje po Osončju, boljše razumevanje medsebojnih vplivov med telesi in doseganje boljših opazovališč za opazovanje bližnjega in daljnjega vesolja. (Gradivo.)

4.91
sobota, 27. 01. 2024

9:15 - 11:00 K. Kocbek: Uporaba preprostih neenakosti v elementarni geometriji

Z uporabo razumevanja preprostih neenačb se bomo lotili nekaterih elementarnih geometrijskih problemov. Na primer: brez diferencialnega računa bomo poiskali glede na prostornino največji valj, ki je včrtan pokončnemu stožcu. (Gradivo.)

4.84
11:15 - 13:00 D. Gajser: Polinomi za matematični krožek

Na predavanju bomo pogledali nekaj tem oz. nalog na temo polinomov, ki jih lahko uporabimo na krožku. Med drugim bomo reševali konkretne kubične enačbe. Le zakaj Cardanove formule niso v učnem načrtu gimnazij? Po predavanju bomo poznali odgovor. (Gradivo.)

4.80
14:15 - 16:00 E. Žagar: Diskretna verižnica

Nekaj homogenih tulcev v obliki prevrtanega valja (različnih dolžin in mas) povežemo tako, da skoznje napeljemo tanko vrvico. Krajišče prvega in zadnjega tulca pritrdimo in sistem tulcev spustimo, da prosto visi. Zanima nas oblika povezanih tulcev. Problem bomo rešili s pomočjo iskanja vezanega ekstrema funkcije več spremenljivk. Najprej si bomo pogledali rešitev za poseben primer treh tulcev, nato natančneje razdelali nalogo v primeru poljubnega števila tulcev. Presenetljivo se izkaže, da z upoštevanjem vseh lastnosti na koncu pridemo do reševanja... Več pa na seminarju. (Gradivo.)

4.70
Srečanje 26. 1. 2024 in 27. 1. 2024 kot celota 4.86

Predavatelji:

Marko Slapar Doktorat: matematika, University of Michigan - Ann Arbor, ZDA; PEF UL, profesor
Damjan Kobal Doktorat: matematika, University of Notre Dame, ZDA; OM FMF UL, docent
Milan Rogelj profesor športne vzgoje, magister kinezioloških znanosti; ravnatelj Osnovne šole Josipa Vandota Kranjska Gora
Blaž Jelenc Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; OM FMF UL, asistent
Tomaž Kosem Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; Zavarovalnica Triglav, d. d., aktuar življenjskih zavarovanj
Nik Škrlec Dramski igralec, televizijski voditelj, nosilec več igralskih in medijskih priznanj, državni prvak (leta 2015 s 1694 decimalkami) v pomnenju števila \(\pi\)
Sašo Strle Doktorat: matematika, Brandeis University, ZDA; OM FMF UL, docent
Roman Drnovšek Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; OM FMF UL, profesor
Tomaž Zwitter Doktorat: astrofizika, International School for Advanced Studies, Trst, Italija; OF FMF UL, profesor
Kristijan Kocbek I. Gimnazija v Celju, profesor matematike
David Gajser Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; II. gimnazija Maribor, profesor; OMR FNM UM, docent
Emil Žagar Doktorat: matematika, Univerza v Ljubljani; OM FMF UL, profesor